Domy bez gazu w 2022 r? Problemy z przyłączami już w tym roku!

DSC01921

Odmowa przyłącza gazu 2022 – jak wyglądają możliwości przyłączenia do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego

Jeżeli planujesz przyłączenie swojego domu do instalacji gazowej w tym roku możesz mieć niemały problem.

Należąca do PGNiG Polska Spółka Gazownictwa ogłosiła, że w latach 2022-2023 nie będzie podłączać nowych inwestorów do sieci gazowej. Powód? Skończyły się pieniądze na inwestycje i dlatego ogłoszono, że nie będą przyłączane już żadne domy do sieci gazowej przez polską spółkę gazownictwa. 

Co to oznacza dla inwestorów indywidualnych? Nawet jeśli posiadasz obecnie określenie warunków technicznych przyłączenia, możesz spotkać się z taką odpowiedzią:

Przyczyną niepodpisywania nowych umów z inwestorami, którzy budują dom jest wyczerpanie się budżetu zaplanowanego na lata 2022-2023. Jakub Kowalski, członek zarządu spółki do spraw operacyjnych, zapewnił, że umowy, które zostały już wcześniej podpisane zostaną zrealizowane. – W 2022 roku zrealizujemy 89 tys. przyłączy gazowych i wydamy na to 1,327 mld zł. W 2023 ponad 45 tys. za kwotę 657 mln zł. W ten sposób środki inwestycyjne przeznaczone na te realizacje zostały zarezerwowane.

Odmowa przyłącza gazu 2022 r. – co zrobić w razie odmowy przyłączenia?

Jeżeli jesteś właśnie na etapie planowania wymarzonego domu lub jesteś w trakcie jego realizacji pewnie zastanawiasz się co można zrobić w takiej sytuacji, opcje co do zasady są dwie.

  1. PSG (firma realizująca przyłącza) uzyska ze strony rządu dodatkowe środki, które pomogą im w realizacji nowych przyłączy dla inwestorów indywidualnych i deweloperów
  2. Możesz też rozważyć alternatywne źródła ogrzewania, co możesz wybrać?
  • ogrzewanie elektryczne – w przypadku domów najdroższa opcja
  • pompa ciepła – jedna z najbardziej popularnych opcji na dzień dzisiejszy jeśli chodzi o alternatywne źródła ogrzewania – na blogu niedługo pojawi się artykuł na jej temat
  • ogrzewanie domu gazem płynnym
  • ogrzewanie na podczerwień
  • ogrzewanie tradycyjne – węglowe, pelet

Jak więc widzicie początkiem roku otrzymaliśmy nieco niepokojącą informację, która może mocno wpłynąć na tempo rozbudowy jednorodzinnej jak i wielorodzinnej. O wszelkich nowościach w tej sprawie będę Was informować na bieżąco.

Zobacz też:

Osiedle Iwonicka – nowe mieszkania i szeregówki na Projektancie

Compare listings

Compare
error: Zawartość jest chroniona