Jak dobrze wynająć mieszkanie? – 5 najważniejszych zasad

jak dobrze wynajac mieszkanie

Jak dobrze wynająć mieszkanie? – 5 najważniejszych zasad

Okres od sierpnia do października to bardzo gorący czas na rynku mieszkań na wynajem. Jeśli planujesz kupić swój pierwszy lokal na wynajem, a może masz już swoje cztery kąty, które chcesz udostępnić innej osobie? Koniecznie zapoznaj się z tym artykułem gdzie w telegraficznym skrócie przedstawię Ci najważniejsze, sprawdzone zasady wynajęcia swojego mieszkania.

 1. Sporządź dobrą umowę

  Umowa najmu reguluje stosunki pomiędzy Tobą – Wynajmującym, a Najemcą, czyli osobą, której odpłatnie udostępniasz swoje lokum. Najważniejszą sprawą jest oczywiście samo podpisanie odpowiednich dokumentów (wspominam o tym, abyś nigdy nie zawierał tzw. umowy słownej). W razie jakichkolwiek problemów umowa pisemna stanowi podstawę do jakichkolwiek czynności. Co w takim razie powinna zawierać?

  – dane Najemcy i Wynajmującego (z dowodu osobistego),
  – pełne dane na temat lokalu i pomieszczeń i powierzchni dodatkowych,
  – okres obowiązywania umowy wraz z terminami wypowiedzenia i datami płatności (czynsz, rachunki),
  – określenie odpowiedzialności za utrzymanie lokalu odpowiednim (choć zwykle ciąży to na Najemcy),
  – określenie kaucji oraz sposobu jej wykorzystania w razie powstania zaległości lub uszkodzeń w lokalu,
  – inne dodatkowe ustalenia stron

  Kwestię umowy poruszę na pewno w osobnym wpisie. Tam znajdziesz szerszy opis wraz z dodatkowym komentarzem do każdego paragrafu.

 2. Sprawdź najemcę

  Coś co powinieneś zrobić na samym początku to zdecydowanie dobre sprawdzenie przyszłego najemcy. Co to oznacza? Na pewno warto zacząć od normalnej rozmowy i zapytać o pracę, czym dana osoba zajmuje się na co dzień. Możesz też poprosić o zaświadczenie o zarobkach lub zatrudnieniu. Przyznam jednak szczerze, że na naszym lokalnym rynku rzeszowskim ta praktyka nie jest często spotykana. Jednak jeżeli wynajmujesz lokal w większych miastach to z pewnością możesz się natknąć na taki sposób weryfikacji.

  P.S. Czasami pierwsze wrażenie dużo mówi o danej osobie. Jeżeli widzisz pewne zachowania, które budzą Twój niepokój względem Najemcy – polecam słuchać swojego instynktu :). Czasami lepiej jest nie wynająć, niż wynająć nieodpowiedniej osobie. Zaufajcie mi.

 3. Nie przesadzaj z wyposażeniem

  Często zauważanym przeze mnie błędem jest ponoszenie przez Klientów niepotrzebnych kosztów związanych z lokalem. Co to oznacza? Dla przykładu dokupują do kuchni pełen zestaw wyposażenia za paręset złotych, w sypialni lokują duże łóżka, a w salonie stawiają ogromne narożniki i TV o wielkości połowy pomieszczenia. Nie ma w tej praktyce nic złego o ile wiemy komu chcemy wynająć nasz lokal. Jeśli celujemy w segment premium, a nasze mieszkanie to 150 metrowy apartament z tarasem dachowym – zdecydowanie warto inwestować w detale. Jeżeli jednak mamy trzypokojowe mieszkanie na spokojnym osiedlu i nie wiemy kim jest nasz klient, nie polecam ponosić niepotrzebnych kosztów. Zawsze możemy poczekać, a w ogłoszeniu zawrzeć informacje o możliwym doposażeniu. Często Najemcy przeprowadzają się wraz z meblami, a to pomoże nam zaoszczędzić.

 4. Rozważ przepisanie liczników na Najemcę

  Coś co może spędzać sen z powiek każdego właściciela to oczywiście niepłacone rachunki. W większości przypadków po podpisaniu umowy nadal są oni abonentami i odbiorcami prądu oraz gazu. Rozważ w takiej sytuacji przepisanie liczników na Najemcę, a wtedy to on jest w pełni odpowiedzialny za rozliczenia z zużytych mediów.

 5. Sporządź protokół zdawczo-odbiorczy

  Nie zapomnij o protokole, który jest dokumentem zawierającym pełen opis wyposażenia mieszkania, stanu całego lokalu oraz aktualnym stanie liczników. Pomoże Ci to w ewentualnym rozliczeniu niedopłat wynikających z eksploatacji Twojego mieszkania. Dodatkowo polecam też nagrywać film oraz robić zdjęcia lokalu w trakcie sporządzania protokołu.

Możesz też rozpocząć współpracę ze mną w zakresie zarządzania najmem lub pośrednictwa w wynajmie mieszkania. Napisz lub zadzwoń. Pomogę Ci w zabezpieczeniu Twojego lokalu.

Compare listings

Compare
error: Zawartość jest chroniona