Jak kupić nowe mieszkanie lub dom w Rzeszowie w 2021 r.

1 1

Kupno nowego mieszkania w Rzeszowie samemu lub w obecności pośrednika nieruchomości to niekiedy nie lada wyzwanie. Większość z nas w swoim życiu nie zajmuje się tym profesjonalnie, a zakup domu/mieszkania/działki spędza sen z powiek wielu z nas. Nie można też zapomnieć o wielu nerwach i straconym czasie. Jednak do rzeczy 🙂

Jak kupić nowe mieszkanie od dewelopera?

Procedura kupna mieszkania z rynku pierwotnego po ostatnich modernizacjach ustaw i rozporządzeń zostało nieco uproszczone, ale przede wszystkim poprawiony został komfort i bezpieczeństwo przyszłego nabywcy. W dużym uproszczeniu proces wygląda następująco.

1.Wybór nowego mieszkania i dewelopera

Zakładam, że po przeszukaniu setek ogłoszeń i inwestycji w końcu znalazłeś swoje wymarzone lokum. Co dalej? Pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest często umówienie się z deweloperem na podpisanie umowy rezerwacyjnej, która na samym wstępie gwarantuje nam podtrzymanie ceny i określa dalsze kroki.

Swoją drogą – pamiętajcie, że z moją pomocą możecie znaleźć swoje wymarzone mieszkanie i to za darmo 🙂 

       2. Podpisanie umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska zaraz po umowie rezerwacyjnej jest kolejnym krokiem w celu kupna swoich wymarzonych czterech kątów. W dużym skrócie umowa wraz z załącznikami opisuje całe przedsięwzięcie deweloperskie (metraże, rzuty, miejsca parkingowe, opis samego dewelopera). Najważniejsza sprawa to dokładna rozpiska płatności. W osobnym załączniku deweloper wyznacza terminy wpłat za mieszkanie, które są bezpośrednio skorelowane z kolejnymi etapami budowy. Dla przykładu wpłacasz 10% po wylaniu fundamentów, kolejne 10% po wzniesieniu ścian, kolejne 10% po wykonaniu dachu itp. Każdy konspekt różni się od siebie dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z tym dokumentem. Co istotne, przelane przez Ciebie środki nie lądują bezpośrednio na koncie dewelopera, tylko na tak zwanym rachunku powierniczym. Jest to rodzaj rachunku bankowego prowadzonego przez bank, który stoi na straży wypłacalności dewelopera i terminowości w zakresie prac, które prowadzi. Stanowi to zabezpieczenie dla potencjalnego kupującego. Nie tak dawno przed wprowadzeniem tej regulacji zdarzały się wypadki niewypłacalności deweloperów. Rachunki powiernicze mają na celu zapobieganie takim sytuacjom i zabezpieczenie Twoich pieniędzy.

3. Przeniesienie własności

Często od podpisania umowy deweloperskiej do przeniesienia własności i odebrania kluczy mija parę lub paręnaście miesięcy. W tym czasie Twoim obowiązkiem w związku z podpisaną umową deweloperską jest przelewanie na rachunek powierniczy odpowiednich kwot określonych w harmonogramie płatności. Po uiszczeniu całości i zakończeniu budowy deweloper wyznacza terminy przeniesienia własności. W tym momencie stajesz się pełnoprawnym właścicielem lokalu. Przy tej czynności nie płacisz podatku PCC 2%.

4. Odbiór lokalu od dewelopera

Ostatnim krokiem jest odbiór mieszkania od dewelopera. W tym przypadku zostajesz wezwany do wizyty na lokalu i sprawdzenia poprawności budowy. Tutaj uwaga – zatrzymaj się. Gorąco polecam Ci zatrudnienie firmy, która pomoże Ci ocenić stan lokalu i znaleźć ewentualne usterki, które mogą Ci umknąć. Często dzięki pomocy fachowców udaje się znaleźć wiele błędów, które do momentu podpisania odbioru powinny zostać naprawione przez dewelopera. Pamiętaj, że jeżeli np. metraż mieszkania nie zgadza się o więcej m2 niż dopuszczone jest to w umowie deweloperskiej – należy Ci się odpowiednie odszkodowanie, ale pamiętaj, że działa to też w drugą stronę.

Dopowiem tylko, że większość osób nie korzysta z usług profesjonalnych odbiorów mieszkań. Proszę pamiętajcie, że dzwonienie do wykonawcy z pretensjami, że znaleźliście usterkę po wykonanym odbiorze prawdopodobnie nic nie da. Deweloper nie ma obowiązku naprawy nawet jeżeli szkoda powstała z jego winy. Dlatego pamiętajcie, aby dokładnie sprawdzić budowę po odbiorze.

Nasunęły Ci się jakieś pytania? Napisz je w komentarzu!

P.S. Pamiętaj, że z moją pomocą możesz kupić swoje wymarzone mieszkanie lub dom. Za darmo otrzymasz też pakiet korzyści tj. odbiór techniczny, rekomendację ekipy budowlanej, architekta oraz zestaw zniżek do marketów budowlanych.

Compare listings

Compare
error: Zawartość jest chroniona