Rękojmia od dewelopera – czym jest i jak długo trwa?

terminy rekojmi

Rękojmia od dewelopera – czym jest i dlaczego jest tak istotna?

Kupując nowe mieszkanie lub dom od dewelopera zapewne napotkałeś się takimi stwierdzeniami jak „gwarancja od dewelopera” lub „rękojmia„. Dla osoby, która może nie być obeznana z rynkiem nieruchomości może być to niezrozumiałe. Jeśli jednak na poważnie rozważasz kupno swojego wymarzonego „M” – koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się w nim czym jest rękojmia i jak zabezpiecza Twój interes jako kupującego.

Rękojmia – czym w ogóle jest?

Rękojmia to inaczej ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady produktu. W naszym przypadku sprzedawcą jest deweloper, po drugiej stronie jest oczywiście osoba kupująca. Co dokładnie reguluje rękojmia w naszym przypadku?

Rękojmia zabezpiecza interes kupującego w wypadku ujawnienia wad fizycznych nieruchomości, dla przykładu:

  • wydanie nieruchomości w stanie niekompletnym – braki w wyposażeniu, które wg. umowy powinny się tam pojawić np. ubytki w stolarce okiennej, brak grzejników, pieca, parapetów – o ile było to określone w standardzie wykonania
  • braki we właściwościach lokalu – np. ubytki w izolacji powodujące wychłodzenie mieszkania, niekompletna izolacja akustyczna
  • niezgodność z przeznaczeniem lokalu – mieszkanie powinno być przygotowane dla osoby niepełnosprawnej, a nie ma przygotowanych pewnych udogodnień lub instalacji
  • problemy prawne – deweloper sprzedał lokal z nieuregulowanym stanem własności itp.

Czas obowiązywania rękojmi od dewelopera

Według aktualnego stanu prawnego czas obowiązywania rękojmi to 5 lat od momentu wydania nieruchomości kupującemu. Co istotne istnieje tzw. domniemanie winy sprzedającego co oznacza, że gdy w ciągu 12 miesięcy od oddania lokalu kupującemu ujawni się wada lokalu, zakłada się, że była ona obecna w trakcie przekazania. Po tym czasie udowodnienie istnienia tej wady leży na barkach kupującego.

Czego można oczekiwać po stwierdzeniu usterek?

  • wymianę uszkodzonej rzeczy
  • naprawy
  • obniżenia ceny
  • odstąpienia od umowy

Deweloper ma 14 dni na rozpatrzenie wniosku kupującego, jeśli w tym czasie nie wniesie sprzeciwu, uznaje się to jako przyjęcie reklamacji i przystąpienie do procedury eliminacji stwierdzonej usterki.

Ważne! Rękojmia jest prawem ustawowym, nie można się go zrzec. Równie istotny jest fakt, że jeśli sprzedający celowo zataił istnienie wady fizycznej lub prawnej nieruchomości okres 5 lat nie obowiązuje. Kupujący ma w takiej sytuacji prawo do rękojmi nawet po upływie tego czasu.

Compare listings

Compare
error: Zawartość jest chroniona