Ceny mieszkań w Rzeszowie – III kwartał 2022 r.

raport cenowy

Ceny mieszkań w Rzeszowie – III kwartał 2022 r.

Czy ceny nieruchomości spadną, co z kredytami, a co ze stawkami za wynajem? Te i pewnie podobne pytania zadaje sobie wielu z nas obserwując obecny rynek. Ostatnie miesiące to czas wielu dynamicznych zmian w temacie nieruchomości. Dzisiaj mam dla Was świeże opracowanie na temat cen mieszkań domów oraz działek w największych miastach wojewódzkich. Oczywiście skupimy się głównie na Rzeszowie. Zapraszam.

Średnie ceny mieszkań w Rzeszowie

Dość ciekawym faktem jest to, że to właśnie w Rzeszowie odnotowano jedno z największych wzrostów jeśli chodzi o cenę kawalerek. Oczywiście w większości są to dane ofertowe, a nie transakcyjne. Pozwala to jednak zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie lokale w małych metrażach są są najbardziej chodliwe. Dodatkowo jest to najpopularniejszym „towarem” wśród klientów gotówkowych.

Jak widzicie ceny mieszkań w Rzeszowie rosną, mimo iż nie są to zmiany tak dynamiczne jak przez ostatnie miesiące. Najbardziej drożeją mieszkania jedno i dwupokojowe. Najmniejsze zmiany notujemy przy większych metrażach.

Ceny domów w Rzeszowie

Na rynku domów odnotowujemy zdecydowanie niższy wzrost, aniżeli w przypadku mieszkań. Tutaj wzrost nie przekracza 1% w skali ostatnich miesięcy. Trzeba jednak dość wyraźnie zaznaczyć, że rynek domów wolnostojących jak i bliźniaków i szeregówek zanotował największe spowolnienie. Ma to źródło przede wszystkim w zmniejszeniu ilości udzielanych kredytów hipotecznych, a także obawami niektórych osób przed kosztami utrzymania.

Ceny działek w Rzeszowie

Działki podobnie jak domy odnotowują lekkie wzrosty. Działki w Rzeszowie trzymają cenę, ale dzięki temu tereny wokół miasta zyskują większą atrakcyjność. Podobnie jak w przypadku domów i szeregówek. Ościenne miejscowości są coraz częściej wybierane przez potencjalnych klientów, ze względu na lepsze ceny, ale też dobry dojazd itp.

Ceny najmu mieszkań w Rzeszowie

Coś co na pewno odnotowuje zdecydowany wzrost to rynek najmu zarówno całych mieszkań jak i pojedynczych pokoi. Jest to oczywiście rezultat trzech ważnych czynników:

  • powracający studenci do nauki stacjonarnej
  • zmniejszona zdolność kredytowa, brak możliwości zakupu mieszkania lub domu
  • obecność dużej grupy imigrantów zza granicy

Te trzy kwestie sprawiły, że ceny najmu lokali mieszkalnych w Rzeszowie jest najwyższy od paru lat. Zobaczmy jakie stawki panują obecnie na rynku:

Zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż i na wynajem

Na koniec w woli podsumowania parę statystyk na temat zainteresowania mieszkaniami na sprzedaż i na wynajem. Coś co na pewno widzimy to zwiększone zainteresowanie wynajmem, a zmniejszone kupnem nieruchomości.

Najważniejsze wnioski:

  • spadło zainteresowanie rynkiem kupna mieszkania, domu, działki
  • ceny nieznacznie wzrosły, w zależności od segmentu
  • rynek najmu notuje największe wzrosty zarówno w aspekcie zainteresowania jak i cen
  • mniejsza dostępność kredytów hipotecznych spowodowała spadek zainteresowania domami oraz większymi mieszkaniami

 

Compare listings

Compare
error: Zawartość jest chroniona