Jak zostać agentem nieruchomości? – Część I

jak zostac

Jak zostać agentem nieruchomości? Jak założyć biuro nieruchomości?

Jeśli kiedykolwiek interesowałeś lub interesowałaś się rynkiem nieruchomości z pewnością wielokrotnie obiło Ci się o uszy stanowisko 'agent nieruchomości’. Być może chciałbyś się dowiedzieć czym zajmuje się taka osoba, a przede wszystkim na jakie zarobki można liczyć w tej branży. Dzisiaj krótki z maksymalnie skoncentrowaną wiedzą na temat stanowiska pośrednika nieruchomości i wszystkiego co tyczy się tej pracy. Zapraszam.

Jakie wymagania należy spełnić?

Często osoby zastanawiające się nad rozpoczęciem pracy w branży nieruchomości zastanawia się, czy są jakiekolwiek wymagania formalne, żeby zacząć działać jako pośrednik? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – nie. Co prawda parę lat temu obowiązywała tzw. licencja, która wydawana była przez uprawnione stowarzyszenia. Na dzień dzisiejszy zawód pośrednika nie jest obwarowany żadnymi rygorystycznymi przepisami czy ustawami.

Tutaj dość istotna jest też sama definicja pośrednika. Jak czytamy w ustawie o gospodarce nieruchomościami:

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Czym zajmuje się agent nieruchomości?

Czytając dalej możemy znaleźć wypunktowane czynności, którymi zajmuje się pośrednik:

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na odpłatnym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów:

1)nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;
2)nabycia lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
3)najmu lub dzierżawy nieruchomości lub ich części;
4)innych niż określone w pkt 1-3, których przedmiotem są prawa do nieruchomości lub ich części.
Oczywiście jest to duże uproszczenie. W praktyce agent/pośrednik to osoba zajmująca się „łączeniem” dwóch stron transakcji, co oznacza, że działa w imieniu strony Sprzedającej lub Kupującej. W wypadku tego pierwszego można przyjąć, że jego celem jest jak najlepsza prezentacja nieruchomości, weryfikacja stanu prawnego, negocjacje oraz finalizacja całego procesu sprzedaży. Oczywiście brzmi to prosto, w praktyce jednak cała ta procedura może być mocno skomplikowana i wymagać wiele wysiłku oraz nerwów 😉

A co z ubezpieczeniem?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami nakłada na pośrednika obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Czytając to możesz się zastanowić, no dobra, ale co dokładnie to znaczy?

Wszelkie czynności pośrednika w zakresie zakupu/sprzedaży nieruchomości generują pewną odpowiedzialność, która na nim ciąży. Dla przykładu czysta hipotetyczna sytuacja:

Pośrednik posiada ważną umowę pośrednictwa w zakupie domu. Znalazł dla klientów interesującą ofertę, dochodzi do transakcji, ale niedługo po niej wychodzą na jaw jego niedopatrzenia. Okazuje się, że nie sprawdził w pełni stanu prawnego, a na dodatek w ciągu miesiąca dom idzie do wyburzenia pod nowo powstającą drogę. Czy pośrednik miał na to wpływ? Tutaj trzeba zaznaczyć jasno. Nie ma jasno wyszczególnionych spraw, za które pośrednik jest odpowiedzialny. Tutaj decyzję zawsze podejmuje sąd właściwy.

Przykład drugi:

Pośrednik w ramach umowy sprzedaży organizuje tzw. dni otwarte czyli czas kiedy klienci mogą przyjechać, zobaczyć dom i zadać ewentualne pytania na jego temat. W trakcie ich trwania dochodzi do zniszczenia nieruchomości w wyniku niedopatrzeń lub zaniedbań agenta. Tak samo tutaj, ryzyko, że agent poniesie odpowiedzialność jest spora, ale tutaj także decyzję podejmie sąd.

Polisa OC w zależności od wartości ubezpieczenia to koszt od około 250 zł/rok. 

W kolejnych częściach poznasz dalsze kulisy pracy w zawodzie pośrednika:

  • ile zarabia agent nieruchomości
  • jak wygląda jego praca
  • jakie są największe plusy i minusy tej pracy
  • dla kogo ta praca jest odpowiednia

Do zobaczenia w następnych wpisach 🙂

 

Compare listings

Compare
error: Zawartość jest chroniona