Jak kupić mieszkanie od dewelopera – umowa rezerwacyjna

z24993913IHUmowa rezerwacyjna mieszkania

Jak kupić mieszkanie od dewelopera – umowa rezerwacyjna

Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z poszukiwaniem swojego wymarzonego mieszkania, albo jesteście już doświadczonymi „wyjadaczami” rynku i nie straszna Wam cała procedura zakupu mieszkania, ten wpis może okazać się dla Was przydatny.

Spotykając się z deweloperem lub pośrednikiem zapewne często spotykacie pojęcie umowy rezerwacyjnej. Czym jest umowa rezerwacyjna, po co w ogóle trzeba ją podpisywać i na jakie podpunkty warto zwrócić uwagę. Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule.

Umowa rezerwacyjna – czym jest

Umowa rezerwacyjna jest pierwszym formalnym krokiem na drodze do zakupu mieszkania lub domu. Stosuje się ją też na rynku wtórnym, ale na potrzeby dzisiejszego artykułu skupimy się tylko na umowie rezerwacyjnej w kontekście rynku pierwotnego. W umowie zawieramy podstawowe informacje na temat interesującego nas mieszkania (metraż, cena, piętro) oraz terminy realizacji całej inwestycji. Znajdziemy tutaj też pierwsze zobowiązania stron. Kupujący (rezerwujący) obliguje się w niej do wpłaty pewnej kwoty tytułem rezerwacji, z kolei deweloper w takiej sytuacji „blokuje” ofertę i zobowiązuje się nie sprzedać danego mieszkania żadnej innej osobie. Przy czym zaznaczam, że w wielu przypadkach sama opłata rezerwacyjna i podpisanie umowy nie gwarantuje nam zatrzymania danej ceny.

Warto zaznaczyć, że umowa rezerwacyjna nie jest regulowana przez kodeks cywilny, co oznacza, że może być dowolnie kształtowana przez obydwie strony.

Umowa rezerwacyjna – formy zawierania

Umowa rezerwacyjna zawierana jest w formie pisemnej. Tutaj w perspektywie rynku pierwotnego umowa stanowi pierwszy krok do umowy właściwej czyli umowy deweloperskiej. Jeśli starasz się o kredyt to na samej podstawie tej umowy będziesz mógł składać wstępne wnioski do banku. Umowy rezerwacyjne co do zasady zawierane są na okres do 7-14 dni, ale każda umowa może być dopasowana indywidualnie do wymogów każdej ze stron.

Umowa rezerwacyjna – na co warto uważać

Na początek należy zwrócić uwagę na niezbędne elementy, które muszą znaleźć się tym dokumencie:

  • strony, miejsce i datę zawarcia umowy,
  • określenie usytuowania nieruchomości, powierzchni i układu pomieszczeń,
  • cenę nieruchomości,
  • okres, na jaki nieruchomość ma być wyłączona z oferty sprzedaży,
  • wysokość opłaty rezerwacyjnej, jeżeli taka opłata została przewidziana przez strony.

Skutki rozwiązania umowy rezerwacyjnej

Jeżeli podpisujesz umowę rezerwacyjną zwróć szczególną uwagę na zapisy dotyczące opłaty, którą przelejesz do dewelopera. Ważny aspekt to określenie – co jeśli zrezygnujesz lub z przyczyn niezależnych od Ciebie nie dojdzie do umowy deweloperskiej?

Jeśli rozmyślisz się bez ważnej przyczyny – w większości przypadków deweloper zatrzyma opłatę rezerwacyjną. Natomiast jeśli w wyniku procedury kredytowej nie otrzymasz środków na zakup – w takiej sytuacji deweloper powinien te środki zwrócić. Zwracam jednak uwagę na dodatkowe zapisy, które często w takich umowach się znajdują. Może na przykład zdarzyć się, że w wyniku niedotrzymania terminu deweloper także może tą opłatę zatrzymać. Dlatego zawsze dokładnie sprawdź co podpisujesz.

 

 

 

 

 

Compare listings

Compare
error: Zawartość jest chroniona