Skuteczne sposoby na wyciszenie mieszkania – część I

Skuteczne sposoby na wyciszenie mieszkania – część I

Kupno nowego mieszkania niesie ze sobą wiele oczekiwań. Wydając tak dużą sumę pieniędzy, mamy nadzieje, że nowe lokum będzie dla nas istną oazą spokoju. Niestety często bywa tak, że wytłumienie akustyczne pozostawia wiele do życzenia i mamy wrażenie, że mieszkamy w jednej nieruchomości razem z sąsiadami ze wszystkich stron. Nie należy wtedy wpadać w panikę, czy rozdrażnienie, ponieważ jest wiele skutecznych sposobów, które pozwolą odizolować się akustycznie od naszych sąsiadów.

Szczelne okna

Przez okna wchodzi do mieszkania dużo dźwięków z zewnątrz, dlatego warto zwrócić uwagę na poziom tłumienia dźwięków z zewnątrz, który określany jest wskaźnikiem Rw. Szczególnie mocno przyda się to podczas wymiany okien na nowe. Im wyższy jest wskaźnik Rw, tym mocniej okna wytłumiają wszystkie dźwięki z zewnątrz. Standardowe okno tłumi natężenie dźwięku do 32 decybeli, jednakże na rynku dostępne są okna, które potrafią tłumić hałas 40, czy nawet 50 decybeli. Jest to świetne rozwiązanie, gdy nasze mieszkanie położone jest blisko gwarnej ulicy, czy ruchliwej drogi. Wadą jest dość wysoki koszt takich okien.

Podwieszany sufit

Nieznośni sąsiedzi z góry potrafią dość mocno uprzykrzyć życie, szczególnie jeśli ich dzieci uwielbiają skakać po podłodze. Wyjściem z takiej sytuacji, jest podwieszany sufit, który potrafi tłumić nawet odgłosy skoków osoby dorosłej. Sporym minusem takiego rozwiązania jest dość wysoki koszt realizacji, który wiąże się z gruntownym remontem. Dodatkowo podwieszany sufit obniża zmniejsza pomieszczenie o około 5 centymetrów, dlatego nie jest to dobre wyjście, gdy pokój jest niski.

Tapeta

Wbrew pozorom, dźwiękochłonna tapeta na ścianę, może przynieść całkiem zadowalający efekt. Jej właściwości akustyczne są jeszcze większe, jeśli jest ona zrobiona z grubego tworzywa o chropowatej fakturze. Wszystkie wypukłe wzory będą dość dobrze izolowały dźwięki. Takie rozwiązanie tłumienia akustycznego nie tylko pozwoli ograniczyć poziom hałasu, ale także ładnie udekoruje wytłumiane pomieszczenie.

Więcej pomysłów na skutecznie wytłumienie akustyczne zostanie podanych w następnym artykule.

Compare listings

Compare
error: Zawartość jest chroniona